style kate mac

Blog o stylowaniu bloksowych szablonów, tych na nowym kodzie. Szablony udostępnione bez ograniczeń i za darmo, porady, instrukcje i trochę lania wody z innej beczki. Zapraszam.

Jak dodać górne poziome menu?

Cel górnego menu może być zupełnie dowolny. W większości przypadków umieszcza się tam właśnie odnośniki do wybranych stron, które nie ukazują się w chronologii bloga. Może to być strona ze spisem treści, strona o blogu, lista najulubieńszych linków... cel takiej strony może być zupełnie dowolny. Często też w takim menu można dostrzec odnośniki do sposobów subskrypcji bloga czy też kontaktu.

Aby na Twoim blogu wyświetlało się górne menu potrzebujesz trzech rzeczy:

  1. Odpowiedniego kodu, który stworzy element.
  2. Miejsca w którym wpiszesz przygotowany kod
  3. Opisu w arkuszu stylów, który umieści element w odpowiednim miejscu na blogu.

Skąd wziąć kod górnego menu?

Blox.pl nie udostępnia takiego elementu więc kod należy napisać sobie samemu. Najistotniejsze jest aby zatytułowany był identyfikatorem menu-top (id="menu-top"). Ja używam kodu listy wypunktowanej bo wydaje mi się najwygodniejszy, więc go polecam ale to w zasadzie może być dowolny znacznik służący do wprowadzania tekstu.

<ul id="menu-top">
<li><a href="adres linku">home</a></li>
<li><a href="adres linku">przykładowy tytuł kolejnegolinku</a></li>
</ul>

menu-top przykład znaczniki

Jak mam wstawić różne rzeczy do tego kodu?

Zależy jakie rzeczy. Najistotniejsze jest aby ta lista nieuporządkowana (ul) miała nazwę/identyfikator top-menu, to właśnie przenosi ją do góry. Następnie każdy pojedynczy element takiej listy należy ubrać w znaczniki listy czyli li. I teraz następuje pełna dowolność, wpisywać można co się chce (oczywiście z choćby śladami sensu).

link

Aby dodać link używa się znacznika a i przypisuje się mu koniecznie adres oraz może tytuł, który wyświetla się po najechaniu kursorem na odnośnik. Przykładowy kod linku odnoszący się do mojej strony będzie wyglądał tak:

<a href="http://stylekatemac.blox.pl" title="style kate_mac">stylekatemac.blox.pl</a>

Poniżej ilustracja, na której link został umieszczony w ramach górnego menu. Czerwone fragmenty to elementy do zmiany: adres, tytuł i treść.

link do stylekatemac

kontakt

Kontakt mailowy to specjalny rodzaj linku. Można informacje kontaktowe umieścić sobie na stronie statycznej i ją podlinkować jak zwykły link pod słowo kontakt ale można też zrobić to nieco inaczej i wykorzystać w tym celu mailto. Tworzy się go jak typowy link z tą różnicą, że zamiast protokołu http i adresu internetowego wpisuje się mailto i adres poczty elektronicznej. Przykładowo kod mojego adresu wygląda tak:

<a href="mailto:szablonykatemac@gmail.com" title="Napisz do mnie">Kontakt</a>

Małe ostrzeżenie. Różne booty przeglądają sieć pod kontem adresów mailowych. Raz udostępniony w tak oczywistej formie stanie się ich celem i na nasze konto zacznie spływać znacznie większa liczba maili z reklamami. A poniżej znów ilustracja, na której link mailto został umieszczony w ramach górnego menu. Czerwone fragmenty to elementy do zmiany: adres mailowy, tytuł linku (nie maila) i treść.

kod do linku mailto

Gdzie wpisać kod górnego menu?

Uprzednio przygotowany kod o identyfikatorze menuTop należy wpisać w polu na dodatki w edycji bloga.

USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Dodatki -> Pole na dodatkowy HTML

Potrzebujesz dokładniejszych wyjaśnień jak znaleźć miejsce na ten kod? Zapraszam do notki dla zupełnie zielonych: Dodawanie wklejek

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa